Zniesiono większość obostrzeń, a biura turystyczne wznawiają działalność, rezerwujemy pierwszy lot za granicę i przygotowujemy się do pierwszej od dawna podróży. Taki plan na to lato ma zapewne wielu z nas. Coraz mniejsza liczba zachorowań oraz coraz więcej osób zaszczepionych skutkuje luzowaniem obostrzeń w wielu krajach, a Komisja Europejska apeluje o złagodzenie ograniczeń dla podróżujących w Unii Europejskiej1. Wszystko to sprawia, że także Polacy z coraz większym optymizmem wypatrują możliwości wyjazdu na upragnione wakacje. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to końca pandemii, a poza koronawirusem w podróży możemy się natknąć na inne choroby. Na szczęście przed większością z nich możemy się uchronić, stosując odpowiednie środki higieny i w ten sposób niwelując zagrożenie dla naszego zdrowia niemal do zera. Jak to zrobić?
Podróże za granicę z głową
Przeglądamy oferty. Znajdujemy super okazję. Wycieczka do Gruzji. Szansa na poczucie innej kultury, zobaczenie Tibilisi, skosztowanie gruzińskiego wina i oryginalnych chinkali, all inclusive, promocja ¬ tylko 50% normalnej ceny. Bez zastanowienia wybieramy numer do biura podróży albo nawet opłacamy wycieczkę z góry przez internet. Taka okazja może się przecież nie powtórzyć, prawda? Tu się zatrzymajmy.
Sytuacja na świecie jest wyjątkowa, więc przed wybraniem kierunku wyjazdu, oprócz ceny i atrakcyjności miejsca, w trosce o nasze bezpieczeństwo powinno nam wejść w nawyk sprawdzanie, jak dany kraj radzi sobie z epidemią. Najlepiej sprawdzić liczbę zakażeń w ciągu tygodnia w przeliczeniu na milion osób. Jest to bardziej miarodajny sposób niż porównywanie liczby wszystkich zakażeń, bo 1000 przypadków w kilkudziesięciomilionowym kraju nie równa się takiej samej liczbie w małym kraju jak np. Islandia.
Gruzja, która jest jednym z ulubionych kierunków Polaków w ostatnim czasie, w tym momencie ma ponad 5 razy więcej zakażeń niż Polska w analogicznym tygodniu – 17752. Dla porównania w Polsce w ciągu ostatniego tygodnia zostało potwierdzonych 290 przypadków w przeliczeniu na milion osób3. Wśród innych krajów przegrywających z rozwojem pandemii, a będących częstym celem wakacyjnym Polaków, można wymienić też m.in.: Grecję w której zakażenia utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie z 1218 przypadkami w ciągu tygodnia oraz Chorwację, która dopiero wychodzi z „drugiej fali”4, gdzie liczba zakażeń na milion w ciągu tygodnia wynosiła 865. Wszystkie te kraje co roku znajdują się w czołówce ulubionych kierunków polskich wczasowiczów. Dużo zakażeń utrzymuje się też we Francji – 1317. Z kolei najgorsza sytuacja w Europie panuje obecnie w Szwecji, gdzie nie tylko w ciągu ostatniego tygodnia zanotowano 2100 zakażeń, ale także kraj ten wciąż utrzymuje się w tendencji wzrostowej. W trosce o nasze bezpieczeństwo powinniśmy zatem przełożyć planowaną wycieczkę promem do Sztokholmu.
Z kolei wśród krajów, które na chwile obecną są bezpieczniejszymi niż Polska kierunkami na wczasy można wymienić Egipt, gdzie notuje się tygodniowo 78 nowych zakażeń na milion, czyli 5 razy mniej niż w Polsce; Albanię z 63 przypadkami; Maroko – 56; czy Portugalię, gdzie nowych przypadków jest nieco więcej – 302, ale jednocześnie odnotowuje się tam bardzo małą liczbę śmierci tygodniowo w przeliczeniu na milion osób – tylko 0,8, w porównaniu do 33 w Polsce5– co może świadczyć o dobrym panowaniu nad rozwojem epidemii.
Wszystko to powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy pochopną decyzję o kierunku wyjazdu. Musimy też pamiętać, że sytuacja zmienia się dynamicznie. Aktualne statystyki możemy sprawdzić m.in. pod adresem reopen.europa.eu.
Podróż od A do Z
Gdy wybierzemy już bezpieczny kierunek i zarezerwujemy lot, możemy szykować się do podróży. Jak uniknąć ryzyka? Głównym zadaniem jest ograniczenie niepotrzebnych kontaktów z ludźmi.
Dlatego po pierwsze, warto kupić bilety albo wycieczkę online lub przez telefon, by uniknąć stania w kolejkach, a tydzień przed wyjazdem ograniczyć kontakty do minimum, aby nie ryzykować zakażeniem, które może objawić się, gdy będziemy już za granicą.
Przed wyjazdem warto zainstalować na swoim telefonie aplikację ostrzegającą o COVID-19. Aplikacje te śledzą kontakty między nami, a innymi osobami posiadającymi aplikację i poinformują nas, jeśli w trakcie podróży mieliśmy styczność z kimś, u kogo później wykryto wirusa. Umożliwi nam to szybką reakcję i poddanie się testom. Potwierdzenie choroby na wczesnym etapie ułatwi leczenie i sprawi, że będziemy mogli szybciej się odizolować i nie zarazimy najbliższych. Na ten moment nie ma jednej aplikacji dla wszystkich krajów Europy, dlatego warto zainstalować autorską aplikację państwa, do którego się wybieramy. Listę obowiązujących aplikacji możemy znaleźć na stronie Komisji Europejskiej w zakładce „podróże podczas pandemii koronawirusa6. Wiele z tych aplikacji informuje także o miejscach, w których przebywały osoby chore, żebyśmy mogli w nich zachować szczególną ostrożność. Zgodnie z wytycznymi UE nasze kontakty są sprawdzane przez aplikację z użyciem technologii bluetooth na podstawie odległości od innych urządzeń z zainstalowaną aplikacją7, w związku z czym nie zapisują historii naszej lokalizacji i nie musimy obawiać się o naszą prywatność.
Należy też pamiętać, żeby spakować ze sobą termometr, leki przeciwgorączkowe oraz zabrać niezbędne dokumenty medyczne, jak książeczka zdrowia. Jeżeli jedziemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, powinniśmy wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona nasze prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie członkowskim. Wyrobienie karty jest bezpłatne i można to zrobić w oddziałach NFZ. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu w czasie zbliżającego się sezonu wakacyjnego, złóżmy wniosek o wydanie karty EKUZ odpowiednio wcześniej. Z kolei podróżując poza UE, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Niezbędną rzeczą w naszym bagażu i pod ręką powinny być wysokiej jakości środki do dezynfekcji. Zarówno do rąk, jak i do dezynfekcji powierzchni, z którymi będziemy mieć do czynienia.
By jak najskuteczniej ograniczyć kontakty z innymi ludźmi, najbezpieczniej jest podróżować samochodem. Nawet w drodze na lotnisko. Należy jednak pamiętać o zasadach higieny. Tu przydadzą się nam środki do dezynfekcji powierzchni takie jak płyn do dezynfekcji powierzchni MEDISEPT. Ważne, aby zdezynfekować najczęściej używane powierzchnie, takie jak: klamki zewnętrzne i wewnętrzne, kluczyki, kierownicę, dźwignie zmiany biegów i hamulca ręcznego oraz wszystkie pokrętła i przyciski znajdujące się w środku, jak te do otwierania okien i zmiany ustawień fotela, a także ekranu dotykowego, jeśli taki posiadamy. Nawet jeśli tylko my podróżujemy danym samochodem na co dzień, na wszystkie te powierzchnie mogliśmy nieświadomie nanieść wirusa i inne zarazki wcześniej. Po zdezynfekowaniu samochodu należy go przewietrzyć i dopiero wtedy możemy bezpiecznie ruszać w drogę. Jeżeli w trasie musimy skorzystać ze stacji benzynowej, należy pamiętać, aby dotykać wszystkich powierzchni wspólnych w jednorazowych rękawiczkach, które najlepiej wyrzucić przed powrotem do samochodu, a płatności dokonywać bezdotykowo. Po wszystkim także zdezynfekować ręce.
Podróż samolotem i środkami komunikacji publicznej naturalnie wiąże się z wyższym ryzykiem, jednak i tu możemy je ograniczyć, stosując się do trzech głównych zasad w walce z pandemią: dystans, dezynfekcja, maseczka. Dystans – jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w przypadku chorób przenoszonych drogą kropelkową jest zachowanie przynajmniej 2‑metrowej odległości od innych osób. Dlatego, gdy podjeżdża zatłoczony autobus, warto poczekać na następny. Maseczki – przebywając w miejscach zamkniętych, w większości krajów świata musimy mieć założone maseczki. Należy jednak pamiętać, że maseczki chronią nie nas samych, a osoby dookoła. Dlatego w trosce o nasze bezpieczeństwo, gdy widzimy kogoś bez maseczki, powinniśmy zmienić miejsce lub się odsunąć. Dezynfekcja – podczas podróży niemożliwym jest niedotykanie powierzchni wspólnych. Dlatego zawsze pod ręką powinniśmy mieć środek do dezynfekcji, a po każdym dotknięciu jakichkolwiek powierzchni, z którymi kontakt miały inne osoby – np. klamek, poręczy, nawet po odebraniu biletu od konduktora – koniecznie zdezynfekować dłonie. Ważne by zrobić to zanim dotkniemy naszej twarzy i jakiegokolwiek z naszych przedmiotów osobistych, z którymi będziemy mieli później kontakt, w szczególności telefonu, który później przystawimy do własnej twarzy, narażając się na kontakt z patogenami. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się chusteczki do dezynfekcji, które zmieszczą się do kieszeni, dzięki czemu zawsze będziemy mieć je pod ręką. Możemy nimi przetrzeć też telefon lub inne przedmioty osobiste, na których gromadzą się wirusy i bakterie.
Na dezynfekcję rąk każdorazowo powinniśmy przeznaczyć co najmniej 30 sekund oraz stosować około 3 ml płynu lub żelu na każdą dłoń. Zawartość alkoholu etylowego lub izopropylowego w środku biobójczym nie powinna być mniejsza niż 60%, ale też większa niż 75%. Należy zwrócić uwagę na to, aby na etykiecie wybranego produktu do dezynfekcji – niezależnie od tego, czy jest to spray, czy chusteczki – były: numer pozwolenia na obrót wydany przez Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych, skład i informacja na jakie mikroorganizmy działa środek (np. antybiotykooporne prątki gruźlicy). Prawidłowa dezynfekcja prowadzi do zredukowania liczby drobnoustrojów ze skutecznością sięgającą 99,999%, czyli do poziomu bezpiecznego, kiedy mikroorganizmy chorobotwórcze nie są w stanie zakazić człowieka.
Gdzie ze szczepionką a gdzie z testem
Na lotnisku również musimy pamiętać o wszystkich zasadach. Dodatkowo w zależności od kraju, który wybierzemy, czekają nas inne procedury. W większości przypadków będziemy zmuszeni do zrobienia testów na koronawirusa przed odprawą oraz po wylądowaniu i tylko negatywny wynik zwolni nas z kwarantanny. Coraz więcej państw zwalnia jednak z kwarantanny i testów osoby w pełni zaszczepione (to znaczy po dwóch tygodniach od otrzymania ostatniej dawki szczepionki)8. Do krajów tych należą m.in. Grecja, Portugalia, gdzie z testów zwalnia też potwierdzenie przebycia infekcji, podobnie jest także w Chorwacji czy Bułgarii. Decyzję o swobodnym wpuszczaniu zaszczepionych turystów ogłosiła ostatnio również Hiszpania9. Z kolei Albania jest jednym z nielicznych państw, do którego mieszkańcy Polski mogą wjechać bez konieczności przechodzenia badań nawet bez szczepienia. Za to w przypadku krajów takich jak Indie, RPA i Brazylia nawet negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku kwarantanny10.
Skąd czerpać informacje?
Aby pomóc odnaleźć się w tym chaosie związanym z ograniczeniami w przekraczaniu granic i innymi zasadami obowiązującymi w poszczególnych krajach członkowskich, Unia Europejska uruchomiła portal Re-open EU. Pod adresem reopen.europa.eu albo z wykorzystaniem specjalnej aplikacji mobilnej możemy sprawdzić, jakie zasady musimy spełnić, wjeżdżając do konkretnych państw; jakie są wymogi dotyczące kwarantanny i testowania; gdzie wystarczy szczepionka, żeby być z nich zwolnionym, a gdzie zaświadczenie o przebyciu choroby. Znajdziemy tam też wymogi bezpieczeństwa obowiązujące w danych krajach, np. czy w miejscu, do którego się wybieramy wymagane jest noszenie maseczek, czy otwarte są plaże, restauracje czy obiekty kultury, jakie są ograniczenia dotyczące zgromadzeń i poruszania się, bo – warto dodać – w niektórych państwach wciąż obowiązuje godzina policyjna. Wystarczy w odpowiednich polach wpisać, skąd i dokąd planujemy podróż oraz przez jakie kraje będziemy przejeżdżać po drodze, a pokażą nam się wszystkie niezbędne informacje. Są one aktualizowane codziennie i dotyczą wszystkich krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
Więcej informacji na temat profilaktyki zakażeń znajdziesz na stronie www.medisept.pl
2https://ourworldindata.org/covid-cases (dostęp: 24.05.2021).
3Stan na 24 maja.
4https://www.endcoronavirus.org/countries#winning (dostęp: 24.05.2021).
5https://ourworldindata.org/covid-deaths (dostęp: 24.05.2021).
6https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic/mobile-contact-tracing-apps-eu-member-states_pl (dostęp: 24.05.2021).
7https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic/how-tracing-and-warning-apps-can-help-during-pandemic_pl (dostęp: 24.05.2021).
8Wakacje za granicą? Zobacz, dokąd można jechać i jakie warunki trzeba spełnić, 14 maja 2021, https://forsal.pl/lifestyle/turystyka/artykuly/8163060,wakacje-za-granica-zobacz-dokad-mozna-jechac-i-jakie-warunki-trzeba-spelnic.html (dostęp: 24.05.2021).
9N. Czochara, Hiszpania wpuści turystów bez testów. Znamy dokładny termin luzowania restrykcji, 24 maja 2021, https://www.radiozet.pl/Podroze/Hiszpania-wpusci-turystow-bez-testow.-Znamy-dokladny-termin-luzowania-restrykcji (dostęp: 24.05.2021).
10https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia (dostęp: 24.05.2021).