Na co dzień otaczają nas miliony mikroorganizmów. Wśród nich są również te chorobotwórcze. Nasza wrażliwość na nie oraz podatność na złapanie infekcji zwiększa się w stanach osłabienia organizmu, zmianach cyklu płciowego, przy chorobach tj. cukrzyca, niedawno przebyte infekcje itp. W takich sytuacjach możemy zmniejszyć ryzyko zachorowań poprzez eliminację zarazków w otoczeniu do tzw. poziomu bezpiecznego, czyli osiągnięcia redukcji na poziomie 99,999%. Oznacza to, że na 100.000 mikrobów szansę przeżycia ma jeden, co w medycynie uważa się za poziom bezpieczny. Dla osoby podatnej jest to 100 razy mniejsze ryzyko zachorowania niż w przypadku dezynfekcji o deklarowanej skuteczności na poziomie zaledwie 99,9%.
Prawdziwa dezynfekcja to proces, który gwarantuje zabijanie większości rodzajów mikroorganizmów chorobotwórczych ze skutecznością wynoszącą właśnie od 99,99 do 99,999%
Dezynfekcja ogranicza rozprzestrzenianie się zarazków, a tym samym pomaga zapobiegać epidemiom. W znacznym stopniu chroni nas przed infekcjami, zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy poza domem i w dodatku nie mamy możliwości dokładnego umycia rąk. Dzięki odpowiedniej higienie rąk i najbliższego otoczenia jesteśmy w stanie zredukować możliwość zachorowania na grypę w okresie jesienno-zimowym, czy też złapania rotawirusa, wywołującego biegunkę.
KIEDY STOSOWAĆ PREPARATY DO DEZYNFEKCJI?
Preparaty do dezynfekcji należy stosować zawsze, gdy istnieje podwyższone ryzyko występowania drobnoustrojów chorobotwórczych. Najczęściej ma to miejsce poza domem, naszym naturalnym ekosystemem mikroflory, do której jesteśmy przyzwyczajeni. W momencie, gdy stykamy się z zewnętrznym, obcym dla naszego organizmu otoczeniem, w dużych skupiskach ludzkich, jesteśmy narażeni na infekcje — np. w środkach transportu publicznego, środowisku opieki medycznej, na basenie, w pracy, szkole, a także kontakcie z drugim człowiekiem.
DŁONIE
Największym nośnikiem zarazków są nasze dłonie. Aż 80% wszystkich infekcji wywoływanych jest przez niedostateczną higienę rąk. Częste mycie i dezynfekcja rąk, zwłaszcza w podróży, poza domem oraz w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i choroby wirusowe może mieć zbawienny wpływ na dobre zdrowie nasze i naszych najbliższych.
STOPY
Bardzo ważne jest także dezynfekowanie stóp. Wilgoć i ciepło to czynniki sprzyjające bardzo szybkiemu mnożeniu się grzybów i bakterii. Takie właśnie warunki towarzyszą często naszym stopom — pot, basen, dodajmy do tego obuwie z wypożyczalni (buty do nart, na kręgle) i mamy pewność, że nasze stopy są w niebezpieczeństwie. Dlatego warto o nie zadbać poprzez zastosowanie preparatu do dezynfekcji. Warto także użyć go do dezynfekcji samego obuwia.
POWIERZCHNIE
Większość zarazków przenoszona jest przez dłonie, zaś dotykane przez nie przedmioty to ich największe siedlisko! Telefon, klawiatura komputera, pilot TV, karta płatnicza, włączniki światła, klamka, blat biurka, uchwyty szafek, szuflad, torebka, uchwyty wózków sklepowych, poręcz w autobusie, barierki przy schodach w miejscu publicznym, deska sedesowa czy portfel to najbardziej skażone miejsca w naszym otoczeniu.