Dezynfekcja jest stałym elementem funkcjonowania hotelu, pandemia jedynie zmieniła skalę jej zastosowania. Nowe zasady sanitarne wprowadzone w poszczególnych przestrzeniach hotelowych prześledzimy w trakcie wizyty w warszawskim Hotelu Partner.
Trzygwiazdkowy obiekt jest wyposażony w 103 pokoje, które mogą pomieścić 192 gości. Hotel dysponuje czterema salami konferencyjnymi, w których przed wprowadzeniem obostrzeń można było zorganizować spotkanie dla 120 osób — obecnie dla 66 (ta liczba zmienia się w zależności od obowiązujących wytycznych). Wśród klientów przeważają goście biznesowi, menedżerowie średniego szczebla, pracownicy korporacji, a także biura podróży i goście indywidualni.
Recepcja
W około dwustumetrowej przestrzeni, w której mieści się recepcja umieszczono grafiki prezentujące wytyczne przypominające o zachowywaniu bezpiecznej odległość pomiędzy osobami czekającymi w kolejce – obecnie jest to 1,5 m. Stanowisko recepcyjne jest zabezpieczone przesłoną z pleksi, ladę otaczają słupki odgradzające od niej gości. Obowiązek noszenia maseczek w częściach wspólnych obiektu jest komunikowany na umieszczonych tuż przy wejściu do hotelu infografikach. Na ladzie znajduje się również plansza zachęcająca klientów do płatności bezgotówkowych. Od każdego gościa wynajmującego pokój wymagane jest złożenie stosownego, pisemnego oświadczenia o jego stanie zdrowia, że nie jest chory, nie jest objęty kwarantanną i nie ma styczności z osobą w kwarantannie. Lada jest dezynfekowana po każdym gościu, a na terenie lobby udostępniono mobilne bezdotykowe dyspensery środków do dezynfekcji.
Pokoje
Zgodnie z zaleceniami przeciwepidemicznymi w pokojach wprowadzono nowe rozwiązania podyktowane względami bezpieczeństwa. Materiały informacyjne dotyczące zasad postępowania w razie wystąpienia symptomów choroby, instrukcje mycia rąk, zakładania maseczki i ważne telefony są dostępne w widocznym miejscu w każdym pokoju. Niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania hotelu można uzyskać telefonicznie, dzwoniąc na recepcję. Podstawowy serwis w pokojach zamieszkałych — czyli takich, w których goście przebywają co najmniej 2 doby – został ograniczony do wymiany ręczników i opróżniania koszy, i odbywa się na życzenie, w czasie, kiedy nie ma w nich gości. Po wyjeździe klienta pokój jest pozostawiony do co najmniej 24h kwarantanny i dopiero wtedy gruntownie sprzątany i dezynfekowany. Oprócz dezynfekcji łazienek, która była standardem jeszcze przed pandemią, obecnie dezynfekuje się dodatkowo często dotykane powierzchnie m.in. włączniki, piloty i klamki. Ze względów przeciwepidemicznych hotel zrezygnował z minibarów w pokojach. Zużyta pościel trafia do pralni, która musi wykazać, że spełnia odpowiednie procedury. W początkowym okresie, po zniesieniu lockdownu niezależnie od czasu trwania pobytu w hotelu w pokojach mogły przebywać jedynie osoby, które były w nich zameldowane. Obecnie klienci mogą przyjmować gości pod warunkiem, że zgłoszą ten fakt w recepcji, podając dane odwiedzającego na wypadek zachorowania. W miarę możliwości pokoje przydzielane są rotacyjnie, tak by nie pracowały wciąż te same pomieszczenia. W hotelu jest wydzielony pokój na wypadek zachorowania, do którego można natychmiast przenieść osobę, u której wystąpiły objawy sugerujące zakażenia wirusem SARS-CoV‑2.
Restauracja
Pandemia spowodowała zmiany w serwowaniu posiłków. W fazie obowiązywania najbardziej restrykcyjnych obostrzeń śniadanie podawano bezpośrednio do pokoi w formie gotowych setów lub zgodnie z zamówieniem z karty. Obecnie gość może skorzystać z osobno pakowanego coffee boxu na wynos lub zdecydować się na wybraną pozycję z menu podaną do stolika. Bufet obsługują pracownicy restauracji, co pozwala uniknąć sytuacji, w której wiele osób korzysta z tych samych sztućców.
Początkowo osoby niezameldowane w hotelu nie mogły w ogóle przebywać w hotelowej restauracji. Według obecnych obostrzeń obowiązuje konieczność zachowania odległości pomiędzy stolikami, a z jednego stolika mogą korzystać wspólnie jedynie osoby przebywające w jednym gospodarstwie domowym. Wchodząc do restauracji, gość powinien mieć maseczkę, którą może zdjąć do jedzenia. Obostrzenia obowiązują także podczas lunchów dla grup konferencyjnych. Uczestnicy korzystają z oznaczonych stolików, pomiędzy którymi obowiązują odpowiednie odstępy. Osoby, które nie pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym siedzą przy stołach pojedynczo. Organizacja podawania posiłków w formie bufetu jest możliwa jedynie w przypadku, gdy obsługuje go pracownik hotelu, jednak preferowanym rozwiązaniem jest serwowanie dań do stolików.
Sala konferencyjna
Eventy organizowane są w ścisłym porozumieniu z klientem. To już nie tylko uzgodnienie zapotrzebowania na flipchart i sposobu ustawienia stołów. Jeśli organizator nie jest w stanie samodzielnie zagwarantować dezynfekcji do rąk dla uczestników konferencji, hotel oferuje możliwość wstawienia na salę mobilnych dyspenserów z płynem do dezynfekcji. Dodatkowo w każdej przerwie przeprowadza się dezynfekcję stołów i obligatoryjnie wietrzenie pomieszczenia. Uczestnicy powinni stosować maseczki ochronne wewnątrz sali, w której muszą być zachowane odpowiednie odległości pomiędzy osobami. Firma organizująca event jest zobowiązana do prowadzenia dokładnej ewidencji uczestników. Musi też wcześniej poinformować osoby zaproszone do udziału, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas eventu – obowiązek noszenia maseczki, zakaz uczestniczenia osób chorych na COVID-19 lub przebywających w kwarantannie.
Pracownicy
Od dyrektora hotelu dowiadujemy się co zmieniło się w zasadach bezpieczeństwa dla pracowników. Wraz z wprowadzeniem lockdownu personel wyposażono w środki ochrony, maseczki i przyłbice, rękawiczki jednorazowe, środki higieniczne. Aby ograniczyć kontakty między pracownikami zlikwidowano wspólne pory posiłków. Wdrożono procedury, w których konkretnie określono, w jakich przypadkach należy stosować rękawiczki i maseczki, jak na przykład każdorazowo przed wejściem do zajmowanego pokoju. Zwiększono częstotliwość dezynfekcji powierzchni wspólnych w pomieszczeniach personalnych. W przypadku złego samopoczucia rekomendowane jest, by pracownik zgłosił, że nie czuje się dobrze i został w domu. Dla bezpieczeństwa personelu i gości w godzinach porannych i gdy jest większy ruch powierzchnie wspólne, windy, poręcze, klamki na klatkach schodowych są dezynfekowane nawet w godzinnych odstępach.
Obostrzenia, których wprowadzenie wymusiła pandemia, nie zawsze stanowią dla gości niedogodność. W niektórych przypadkach jest to podniesienie standardu obsługi. Serwowane do stolika kawa i gorące posiłki do wyboru z menu są usługą przekraczającą standardowy bufet śniadaniowy. Zaobserwowaliśmy, że zasady, które mają zwiększać bezpieczeństwo poprzez zachowanie dystansu społecznego, umożliwiają nam ściślejszą współpracę z gościem i poprawiają jakość wzajemnych kontaktów. Ustalając, jak w obecnych warunkach ma wyglądać organizowany na terenie hotelu event, możemy wspólnie wypracować złoty środek. Służymy radą i pomocą klientom, dla których zaistniała sytuacja też jest nowością. — wyjaśnia Wojciech Molenda dyrektor warszawskiego Hotelu Partner.
Część zaleceń funkcjonowała w hotelu na długo przed pojawieniem się COVID-19. Żele i pianki do dezynfekcji są dostępne w toaletach naszego obiektu od 10 lat mimo że wcześniej nie było to wymagane. Podobnie rzecz się miała z instrukcjami mycia rąk dostępnymi od dawna także w innych obiektach użyteczności publicznej. - dodaje Wojciech Molenda.