Dziecięca wyobraźnia nie zna granic a ostatnie dni wakacji to doskonała okazja na jeszcze jeden krótki wypad i zdobywanie przez Twoją pociechę nowych doświadczeń. Szczególnie wyjazd z miasta na łono natury pozwoli dziecku rozwinąć skrzydła fantazji.Wśród ulubionych dziecięcych zabaw są jednak takie, które szczególnie narażają pociechę na kontakt z zarazkami. Kiedy szczególnie musisz zadbać o higienę dziecka?
1. W świecie zwierząt
– Jak pokazują badania, w obecności czworonoga dzieci rozwijają się szybciej w sferze ruchowej, emocjonalnej i społecznej – są bardziej otwarte, szybciej raczkują i zaczynają chodzić. Również obszar dotyczący rozwoju poznawczego dużo zyskuje w kontakcie ze zwierzęciem – zostaje pobudzona dziecięca ciekawość, lepiej rozwija się zdolność mowy. W kształtowaniu rozwoju poznawczego pomocne są również wyjazdy agroturystyczne, które pozwalają małemu człowiekowi poobserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku – czytamy na portalu czasdzieci.pl. Z całą pewnością warto zatem poświęcić ostatni weekend wakacji na wyjazd na wieś.Należy pamiętać jednak, że zwierzęta mogą przenosić wiele niebezpiecznych bakterii i pasożytów. Aby zabawa była bezpieczna, musisz nauczyć swoją pociechę, jak obchodzić się ze zwierzętami (np. unikać ugryzień czy zadrapań) oraz jak właściwie dbać o higienę (myć ręce bezpośrednio po zabawie, nie dotykać twarzy, używać preparatów dezynfekujących, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła).
2. Im brudniej, tym fajniej!
Każdy maluch uwielbia się ubrudzić. Czy trzeba tego zabraniać w trosce o jego zdrowie?Jak podaje portal jejswiat.pl, zabawa w błocie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie dzieci.Naukowcy odkryli bowiem, że bakterie znajdujące się na skórze odgrywają znaczącą rolę w procesie zwalczania stanów zapalnych i gojenia się ran. Mimo wszystko w błotnych kałużach mogą również występować liczne zarazki, które spowodują infekcję u dziecka. Jak ich unikać? Po skończonej zabawie dziecko musi koniecznie umyć ręce. Warto wyrobić w nim nawyk, aby nawet bez kontroli rodzica pamiętało o tej czynności. Następnie powinno się zmienić odzież na suchą i zrobić coś ciepłego do picia.
3. Co w piachu piszczy
Rodzice często boją się styczności dzieci z błotem, kałużami, kamieniami i robakami. Tymczasem dużo większym zagrożeniem bywa zabawa w zatłoczonej piaskownicy, w której łatwiej zarazić się bakteriami i wirusami. Dodatkowo podczas pobytu na przykład nad morzem – gdzie dzieciaki całymi dniami się kąpią, zajadają lodami, a wietrzna pogoda jest zdradliwa – ryzyko złapania infekcji od towarzysza zabawy rośnie. Do tego mniejsze place zabaw, na jakich dzieciaki częściej bawią się na wyjazdach, rzadko są ogrodzone. Przez to zwiększa się szansa, że piaskownica służyprzy okazji jako kuweta dla okolicznych psów i kotów. Dlatego tuż po zakończonej zabawie w piaskownicy warto użyć sprayu do dezynfekcji rąk zanim dotrzemy do domu i umyjemy dłonie.