Nasze stopy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji nie tylko latem. Cały rok są narażone na urazy i podrażnienia, a także różne bakterie i grzyby. Dowiedz się, jak o nie zadbać, by cały rok były w dobrej formie.
Stopy są „filarami” naszego ciała. Każdego dnia obciążamy je, narażamy na kontakt
z różnym środowiskiem – nie zawsze przyjemnym i nierzadko wymagamy od nich dużego wysiłku. Właśnie dlatego powinniśmy traktować je „specjalnie” – czyli jak?
Zacznij od higieny
Stopy pocą się intensywniej niż inne części ciała, dlatego ważne jest, by poddawać je częstej i skutecznej higienie. Podczas każdej kąpieli czy prysznica należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Powinny być tak samo szorowane, jak dłonie, skóra głowy i inne części ciała. Nie można zapominać o miejscach między palcami.
Higienę stóp należy rozumieć nie tylko jako ich mycie. To również działania mające na celu ochronę przed bakteriami, grzybami i wirusami w miejscach publicznych, jak np. basen, sauna czy siłownia. Najważniejszą zasadą korzystania z takich przestrzeni jest unikanie chodzenia boso, również pod prysznicem – o czym niektórzy zapominają, dlatego zawsze warto mieć na sobie odpowiednie obuwie – klapki. Bezpośredni kontakt z wilgotnym i użytkowanym przez wiele obcych osób podłożem (wilgotne miejsca, to idealne środowisko rozwoju grzybów) wiąże się z ryzykiem przeniesienia na swoją skórę chorobotwórczych drobnoustrojów.
W ochronie stóp, może pomóc również spray do dezynfekcji stóp. Zalecany do stosowania szczególnie w miejscach publicznych, będących siedliskiem zarazków. Prawidłowa dezynfekcja to skuteczny sposób na uniknięcie zarażenia nieprzyjemnymi chorobami. Spray do dezynfekcji stóp warto stosować na co dzień, szczególnie w momentach, kiedy mamy styczność z podłożem, na którym występuje ryzyko pojawienia się bakterii i grzybów.
Zadbaj o swoje buty
W noszonych na co dzień butach znajduje się aż 140 tysięcy zarodników bakterii i grzybów, mogących przyczynić się do powstania nieprzyjemnych zapachów, niebezpiecznych chorób, czy zmian dermatologicznych skóry stóp, a nawet paznokci. Najczęstszą dolegliwością, jaka dopada tę część ciała jest grzybica. Mikroskopijne grzyby nie mają wysokich wymagań – rozwijają się w ciepłych i wilgotnych warunkach, które często im stwarzamy np. wewnątrz butów. Należy uważać również na obuwie z wypożyczalni np. buty do kręgli, łyżwy, buty narciarskie. Są one użytkowane przez różne osoby, które mogą nie zachowywać podstaw higieny stóp lub być nosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów.
Leczenie grzybicy jest długotrwałe i uciążliwe. Dlatego tak niezwykle ważna jest dezynfekcja obuwia, o której wielu z nas zapomina preparatem do dezynfekcji butów MEDISEPT Spray do dezynfekcji butów do rehabilitacji 100ml — Dezynfekcja.pl. Wykonywana regularnie, skutecznie odświeża i dezynfekuje buty, zapobiegając rozprzestrzenianiu się bakterii i grzybów znajdujących się na wewnętrznej powierzchni obuwia. Szczególnie zalecana jest do butów, w których stopy pocą się bardzo intensywnie — w trakcie biegania, ćwiczeń na siłowni czy podczas wycieczek pieszych. Również tych z wypożyczalni, które koniecznie trzeba zdezynfekować przed włożeniem i po zdjęciu.
Urządź spa dla swoich stóp
Stopy, jak każda część ciała potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Wprowadź do swojej codzienności rutynę stosowania balsamów nawilżających nie tylko do twarzy, dłoni, brzucha czy nóg, ale także tych do stóp. Najlepiej stosować je zarówno rano, jak i wieczorem, ale jeżeli nie masz czasu robić tego zaraz po przebudzeniu, to chociaż zdecyduj się na ich balsamowanie po wieczornym prysznicu – szczególną uwagę zwróć na pięty. Dzięki temu skóra stóp stanie się miękka, bez uczucia nieprzyjemnej szorstkości.
Utrzymuj stopy suche
Jak już wspominaliśmy, grzybica stóp szczególnie rozwija się w wilgotnym środowisku. Dlatego, aby jej uniknąć, należy zastosować kilka wskazówek, które pomogą zachować nogi suche od potu. Zacznijmy od skarpetek – postaw na te wykonane z bawełny lub wełny. Najlepiej zmieniać je często, szczególnie kiedy borykamy się z problemem nadmiernej potliwości stóp. Noszenie wilgotnych skarpet zapewnia idealne warunki do rozwoju grzybów. Jeśli nieprzyjemny zapach wymyka się spod kontroli nie należy nosić jednej pary przez cały dzień. Warto mieć zawsze przy sobie jedną lub dwie dodatkowe i dyskretnie zmienić je nawet w pracy czy podróży.
Zwróć uwagę na swoje paznokcie
Czy wiesz, że obcinanie paznokci stóp w nieodpowiedni sposób może mieć przykre w skutkach konsekwencje? Wrastający paznokieć to problem wyjątkowo bolesny i uciążliwy, często wymagający interwencji lekarza. Ma swój początek w nieprawidłowej regulacji boków płytki
i jej zbyt głębokim przycinaniu na rogach, co powoduje wzrost paznokcia w bok i naruszenie naskórka. Może to prowadzić do stanów zapalnych i zakażeń grzybiczych, co skutkuje wystąpieniem poważnej infekcji skóry oraz wyjątkowo dużą tkliwością objętego nią obszaru stopy. To z kolei sprawia, że nawet delikatny ucisk palca przez obuwie powoduje ogromny dyskomfort, który może wręcz skutkować problemami z chodzeniem. By do tego nie dopuścić zaleca się ich przycinanie w linii prostej, a nie w okrągły łuk. W ten sposób unikniemy wrastania paznokci w tkankę.
Pamiętaj o swoich stopach nie tylko latem
Pielęgnacja stóp często jest całkiem lekceważona lub brana pod uwagę tylko przed sezonem letnim. To częsty błąd, gdyż stopy, tak jak każda inna część ciała potrzebują odpowiedniej troski przez cały rok. Dermatolodzy i specjaliści od pedicure przypominają, by poza wieczornym lub porannym myciem, pamiętać o ich higienie w ciągu dnia. Można to robić przez noszenie skarpetek z „oddychającego” materiału, dobieranie nieuciskających butów, a przede wszystkim przez stosowanie sprayów do dezynfekcji stóp i obuwia (MEDISEPT Spray do dezynfekcji stóp — Dezynfekcja.pl. Mają one działanie bakteriobójcze, drożdżakobójcze i wirusobójcze, co oznacza, że pomagają w uniknięciu nieprzyjemnych chorób stóp oraz wyeliminowaniu nieprzyjemnych zapachów.
Wpiszmy dbanie o stopy do naszego codziennego rytuału piękna!