Skóra stanowi barierę ochronną przed wnikaniem do organizmu chorobotwórczych patogenów czy promieniowaniem UV, odpowiada za doświadczenia sensoryczne, a jej receptory przekazują do mózgu informacje pozwalające odpowiednio regulować temperaturę ciała. Szczególnie wrażliwa, podatna na podrażnienia i uszkodzenia, jest skóra osób starszych. To oni są najbardziej narażeni na powikłania wywołane COVID-19 czy zwykłą grypą. Jak ich chronić, równocześnie nie szkodząc?
Jesteśmy coraz starsi, żyjemy coraz dłużej, co ma związek z poprawą warunków życia. W najnowszym raporcie dotyczącym starzenia się społeczeństw ONZ prognozuje, że między 2020 r. a 2050 r. liczba ludności w wieku +65 lat niemal się podwoi – z 9.3% w 2020 r. do 16% w roku 2050i. Czy medycyna i higiena są przygotowane na tę sytuację? Jak chronić takie społeczeństwo w sytuacji zagrożenia, jakim jest pandemia?
Skóra na pierwszej linii frontu w walce z bakteriami i wirusami
Starzenie się skóry to proces związany ze zmniejszeniem biologicznej aktywności komórek i spowolnieniem procesów regeneracyjnych. Może stanowić odzwierciedlenie zmian zachodzących w miarę upływu czasu w całym organizmie. Na proces wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza, niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, chorobyii.
Jakie problemy mogą spotkać osoby starsze? Z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza, traci elastyczność, jest coraz delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Choroby przewlekłe również nie pozostają bez wpływu na jej kondycję. A zdrowa skóra stanowi barierę ochronną organizmu przed światem zewnętrznym, w tym światem patogenów chorobotwórczych. Jest płaszczem bezpieczeństwa dla organizmu.
Dłonie – newralgiczny punkt oporu przeciw wirusom
Aż 80% wszystkich infekcji wywoływanych jest przez niedostateczną higienę rąk. Dłońmi dotykamy twarzy, przenosząc wirusy i bakterie z przedmiotów do naszego ciała. Jednym ze sposobów ochrony jest prawidłowe mycie dłoni i ich skuteczna dezynfekcja, która może jednak prowadzić np. do przesuszenia. Prawdą jest, że najgrubsza skóra w ludzkim ciele pokrywa dłonie i stopy – jest nawet 10 razy bardziej odporna i wytrzymała na urazy niż ta wokół oczuiii. Nie zmienia to jednak faktu, że należy ją chronić i dbać o nią w szczególny sposób, również poprzez stosowanie bezpiecznych i najwyższej jakości, przebadanych dermatologicznie preparatów. Skuteczne i delikatne dla skóry środki o działaniu biobójczym poza substancjami aktywnymi – alkoholem etylowym lub izopropylowym – zawierają substancje wspomagające o działaniu ochronnym, nawilżającym i wzmacniającym. Odpowiednio zbalansowany skład tych dodatków ma tylko profesjonalna dezynfekcja stosowana przez lekarzy czy pielęgniarki, którzy dezynfekują ręce nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Taką dezynfekcję powinni też stosować na co dzień nasi seniorzy.
Wpływ na kondycję skóry dłoni osób starszych ma również zawartość alkoholu w preparacie biobójczym. I tu kolejny mit: czym więcej alkoholu, tym skuteczniejsza dezynfekcja. Tymczasem zawartość alkoholu w preparacie wirusobójczym nie powinna przekraczać 75% – taka jego ilość jest wystarczająca do dezaktywacji wirusów i bakterii, nie podrażniając jednocześnie skóry.
Środek dezynfekcyjny wysokiej jakości jest powstałym i przetestowanym w warunkach laboratoryjnych, zbalansowanym produktem o dużej skuteczności bójczej, a zarazem chroniącym skórę przed wysuszeniem.
Jak wybrać środki do dezynfekcji, które będą skuteczne i bezpieczne dla wrażliwej skóry osób starszych?
Skuteczna dezynfekcja działa na 99,999% wirusów, bakterii czy grzybów obecnych na danej powierzchni. Warto to sobie szybko zobrazować — przy tak silnym działaniu ze 100 000 mikroorganizmów jest w stanie przeżyć tylko 1 (!), a dla porównania, przy zagwarantowanej redukcji 99% bakterii i wirusów, ze 100 000 ostanie się ich już aż 1000. Środek biobójczy powinien zatem mieć zawartość alkoholu etylowego lub izopropylowego nie mniejszą niż 60% i nie większą niż 75%, więc należy zwrócić uwagę na skład preparatu. Na etykiecie wybranego produktu powinien być numer pozwolenia na obrót wydany przez Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych, informacja o jego składzie chemicznym i przeznaczeniu (jakie patogeny neutralizuje). SARS-CoV‑2 i grypę zaliczamy do wirusów osłonkowych, więc warto szukać wzmianki o działaniu środka do dezynfekcji właśnie na te organizmy. Powinnyśmy się wystrzegać produktów bez ww. informacji i o nieprzyjemnym zapachu, który może świadczyć np. o zbyt wysokiej zawartości alkoholu, jego niskiej jakości i szkodliwości dla skóry.
I ostatnie, najważniejsze! Odpowiedzialność społeczna jest kluczem do bezpieczeństwa osób starszych. Nie tylko zaopatrzmy naszych rodziców, dziadków i starszych przyjaciół w skuteczne środki dezynfekcyjne bezpieczne dla skóry, ale też zapewnijmy im komfort, pomagając w życiu codziennym i przestrzegając reżimu sanitarnego. Dystans, dezynfekcja, maseczka, a ostatnio również szczepionka, to najważniejsze co możemy zrobić, żeby chronić seniorów. Dzień Babci i Dziadka to dobra okazja, żeby o tym przypomnieć. #NieDajSięWirusowi
Więcej informacji na temat profilaktyki zakażeń znajdziesz na stronie www.medisept.pl
iiK. Olek-Hrab, A. Hawrylak, M. Czarnecka-Operacz, Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry, “Post Dermatol Alergol” 2008, t. XXV, nr 5, s. 226–234, https://docplayer.pl/42457188-Wybrane-zagadnienia-z-zakresu-starzenia-sie-skory.html (dostęp: 15.01.2021 r.).
iiiMadhuri Reddy, Rebecca Cottrill, Healing Wounds, Healthy Skin: A Practical Guide for Patients with Chronic Wounds, Yale University Press, New Haven 2011; fragment w: https://www.jstor.org/stable/j.ctt1nq7vc (dostęp: 15.01.2021 r.).