Wielu ekspertów zapowiadało drugą falę koronawirusa, która dzieje się na naszych oczach. Ministerstwo Zdrowia skutecznie trzyma się trzech zasad prewencyjnych jakimi są maseczka, dystans i dezynfekcja. Ta ostatnia towarzyszyła nam przez ostatnie miesiące nieustannie. Również ta, która zamiast pomagać, bardziej nam szkodzi. Jak wybrać te, które są bezpieczne, zdrowe i skuteczne wirusobójczo?
Na skutek wiosennej zapaści na rynku surowców do produkcji dezynfekcji uchylono obowiązujące procedury, które dotychczas musiały przejść środki biobójcze przed trafieniem do sprzedaży. W wyniku tej decyzji w sklepach pojawiły się w ogromne ilości niesprawdzonych preparatów dostarczonych przez świeżo przebranżowionych producentów. Niektórzy starali się wykorzystać sytuację i zarobić, niestety w większości nie licząc się ze zdrowiem użytkowników.
Dezynfekcja dezynfekcji nierówna
O tym, jak kiepska jest jakość tych środków, boleśnie przekonało się po części społeczeństwo mieszkające w Stanach Zjednoczonych. W USA w trybie błyskawicznym rozniosła się dezynfekcja produkowana na szkodliwych substancjach, bez medycznych wytycznych i kontroli. Efekt? W sieci mnożą się zdjęcia zniszczonych, podrażnionych dłoni, a media donoszą o mnogich przypadkach zatrucia, zawrotów głowy, wymiotów, a nawet utraty wzroku (!) przez osoby korzystające z wątpliwej jakości środków do dezynfekcji pochodzących z nieznanych źródeł. Wszystko to prowadzi do spadku zaufania, a nawet odmowy stosowania samej dezynfekcji. Wiele firm skarży się na jakość stosowanej dezynfekcji w biurach, prywatnych przedszkolach czy placówkach sprzedażowych – zarówno proponowane klientom preparaty do dezynfekcji dłoni, jak i te stosowane podczas sprzątania, nierzadko mają nieprzyjemny, odrzucający zapach. Nawet szpitale, które obecnie stoją w pierwszej linii walki z wirusem, bardzo często są zaopatrywane produktami niskiej jakości, wykonanych przez świeżo powstałych producentów. Tymczasem padają nowe rekordy zachorowań na COVID-19, które ponownie pogłębiają stan pandemii w kraju, a dezynfekcja jest jedną z trzech – obok utrzymywania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa — najważniejszych metod przerwania łańcucha zakażeń. Niestety, rosnąca niechęć i brak zaufania do środków dezynfekujących jest w czasie epidemii poważnym zagrożeniem dla nas wszystkich.
Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze produktów do dezynfekcji, tak by skutecznie chroniły one nas oraz naszych najbliższych przed zakażeniem i nie wywołały reakcji alergicznych?
Świadomy wybór skutecznej dezynfekcji
Jeszcze kilka miesięcy temu dezynfekcja wydawała się statystycznemu Polakowi procedurą przeznaczoną głównie dla sterylnych sal operacyjnych i laboratoriów. SARS-CoV‑2 sprowadził nas brutalnie na ziemię i spowodował, że stosowanie środków dezynfekujących stało się dla nas codziennością. Niestety, większość preparatów dostępnych obecnie na rynku nie ma potwierdzonej badaniami skuteczności, nie mówiąc o spełnianiu restrykcyjnych wytycznych dotyczących dezynfekcyjnych wyrobów medycznych. Tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierzemy produkt, który nie przeszedł wcześniej badań laboratoryjnych, zapewniających, że jego użycie nie wywoła alergii, ani nie wpłynie negatywnie na nasz organizm. O tym, że produkt może stanowić zagrożenie dla naszej skóry świadczą m.in. odrzucający, zbyt mocny zapach, czy nieprzyjemna, kleista konsystencja. Nikt nie da nam również pewności, czy stanowią one jakąkolwiek ochronę biobójczą lub wirusobójczą. Z ograniczonego dostępu do skutecznych i sprawdzonych produktów oraz braku świadomości na ten temat, wiele osób naraziło się na cierpienie i choroby. W dobie powiększającej się fali zachorowań i rosnącej liczby przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV‑2 warto mieć też na uwadze, że reakcje skórne, takie jak suchość, podrażnienia, swędzenie, a czasami nawet pękanie skóry i krwawienie, są bardzo niebezpieczne, nie tylko ze względu na wywoływanie dyskomfortu. Każde naruszenie ciągłości skóry jest poważnym zagrożeniem dla użytkownika, ponieważ zwiększa ryzyko zakażenia florą patogenną.
Prawdziwa dezynfekcja – na co zwrócić uwagę?
Skuteczny i sprawdzony laboratoryjnie środek do dezynfekcji będzie przede wszystkim posiadał numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym w pełnej procedurze rejestracyjnej (czyli bez symbolu „TP”, który oznacza tymczasowe pozwolenie). Na etykiecie będzie podany pełny zakres działania, wraz z czasem działania potwierdzonym w badaniach dedykowanych dla danego mikroorganizmu. To właśnie te informacje stanowią potwierdzenie, że produkt zapewni nam ochronę na najwyższym poziomie przed wirusami, bakteriami, grzybami i prątkami gruźlicy oraz że jest on produkowany według standardów medycznych — tak jak wszystkie środki MEDISEPT, zapewniające dezynfekcję na poziomie sięgającym 99,999%.
Drugim, równie istotnym elementem jest skład, który ma zapewniać nam skuteczną dezynfekcję oraz, co bardzo ważne, ochronę skóry. Niektóre formuły powstają przez wiele miesięcy, a nawet lat, po to, by dostarczyć konsumentom możliwie najlepszy środek dezynfekujący do codziennego użytku. Produkty firmy MEDISEPT zanim zostaną dopuszczone do obrotu, przechodzą proces certyfikacji, który jest szczególnie wyczulony w przypadku środków przeznaczonych dla szpitali. Celem tych procedur jest wytworzenie możliwie najbardziej bezpiecznego i skutecznego preparatu, który ochroni osoby pracujące w szpitalach przed zakażeniem. Ta sama jakość jest utrzymana w produktach konsumenckich. Dzięki temu konsumenci mają pewność, że kupują produkty od sprawdzonego producenta, który równocześnie zaopatruje placówki służby zdrowia.
Następną istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest stężenie alkoholu oraz składniki pielęgnujące zawarte w produkcie. To właśnie te ostatnie pomagają skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia, nawet mimo częstej dezynfekcji. Produkty lubelskiej firmy MEDISEPT posiadają certyfikaty z badań dermatologicznych gwarantujące bezpieczeństwo dla skóry oraz z badań tolerancji materiałowej, które zapewniają o braku uszkodzeń powierzchni i przedmiotów, po kontakcie ze środkiem dezynfekcyjnym. Skuteczny wobec koronawirusa preparat zawiera ponad 60% alkoholu, podczas gdy żele antybakteryjne (tzw. kosmetyki antybakteryjne) mniej niż 50%. Jeśli zawartość alkoholu nie jest wyraźnie podana, można ją ocenić na podstawie kolejności wymienienia składników na etykiecie. Jeśli jako pierwszy składnik podano wodę, a jako następny alkohol, to tego ostatniego jest w danym preparacie mniej niż 50%.
Każdy konsument powinien również posiadać podstawową wiedzę na temat prawidłowego sposobu dezynfekcji rąk. Po każdym kontakcie z potencjalnie zakażonym przedmiotem czy powierzchnią, dezynfekujmy ręce przez 30 sekund, aplikując po 2 x 3 ml płynu. Proces ten jest skuteczny, kiedy produkt po 20–30 sekundach od równomiernego nałożenia na skórę, odpowiednio się wchłonie. Pamiętajmy, że nasze dłonie są jednym z głównych nośników wirusa, a ich prawidłowa i częsta dezynfekcja może znacznie ograniczyć jego rozprzestrzenianie.
Więcej informacji na stronie: https://medisept.pl