Natężenie kontaktów między dziećmi w przedszkolach i szkołach oraz sezon jesienno-zimowy sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakteryjnych i wirusowych zakażeń górnych dróg oddechowych – w tym grypy – oraz zakażeń pneumokokowych. Okazuje się też, że w Europie i USA coraz większym problemem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem właśnie wśród najmłodszych. Jak zabezpieczyć dziecko przed zachorowaniem, szczególnie po powrocie do nauki stacjonarnej?
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku na grypę choruje 5–15% populacji. Wirus grypy najczęściej jest przenoszony przez dzieci i to właśnie najmłodsi (5–9 lat) najczęściej zapadają na tę chorobę1. Równocześnie coraz większy niepokój budzą zakażenia dzieci koronawirusem. A to za sprawą wariantu Delta, który jest wysoce zaraźliwy, przyczynia się do większej liczby hospitalizacji i częściej powoduje występowanie zespołu pocovidowego (PIMS – wieloukładowy zespół zapalny), wiążącego się nawet z poważnym uszkodzeniem płuc. Czy będziemy mieli do czynienia z równoczesną epidemią grypy i pandemią koronawirusa wśród najmłodszych?
5 mln dzieci, które mogą się zarazić
Do tej pory w grupie wiekowej 12–17 lat wykonano 1,4 mln szczepień przeciwko SARS CoV 2, czyli dwiema dawkami zaszczepionych jest maksymalnie 0,7 mln dzieci i młodzieży2. Stanowi to niecałe 32% grupy wiekowej, która liczy 2,2 mln osób3. Dzieci w wieku 3–11 lat, czyli takich których zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (EMA – European Medicines Agency) nie szczepi się przeciwko COVID-19, jest w Polsce niemal 3,6 mln. Łącznie daje to ponad 5 mln grupę niezaszczepionych dzieci, stanowiącą swego rodzaju rezerwuar wirusa SARS-CoV‑2.
Równocześnie dzieci to jedna z najbardziej mobilnych grup społecznych – w szkołach i przedszkolach mają kontakt z wieloma rówieśnikami, później wracają do domów, odwiedzają swoich dziadków. Wirus SARS-CoV‑2 ma zatem spore pole manewru, jeśli chodzi o transmisję właśnie za sprawą najmłodszych członków społeczeństwa. Tym sposobem może dotknąć dzieci i młodzież oraz ich niezaszczepionych rodziców i dziadków. Ale czy w tym sezonie możemy zetknąć się tylko z koronawirusem?
Czy grypa zaatakuje w tym sezonie?
Pierwsza pandemia grypy wybuchła prawdopodobnie w 1580 r., a choroba ta jeszcze do niedawna była nazywana „ostatnią niekontrolowaną plagą ludzkości“4. Sam wirus grypy zmienia się w czasie – mutuje, co oznacza, że co sezon pojawiają się kolejne, różniące się od poprzednich warianty tej choroby. Choć na grypę chorują osoby w różnym wieku, to w ostatnich latach szczególnie wysoki współczynnik zachorowalności odnotowywano właśnie wśród dzieci – jak podaje WHO, sięgał nawet 20–30%5. Według danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w Polsce aż 45% spośród wszystkich zakażeń odnotowuje się wśród dzieci poniżej 14. roku życia6. Sezon jesienno-zimowy sprzyja też innym bakteryjnym i wirusowym zakażeniom górnych dróg oddechowych wśród najmłodszych.
Zakażenie wirusem grypy następuje drogą kropelkową – kiedy dziecko kicha wydala do powietrza wirusa, zarażając innych. Wirus może również osiadać na powierzchniach, np. zabawkach w przedszkolach, szkolnych ławkach, przyborach czy klamkach do klas i toalet, a następnie – kiedy dziecko dotyka zainfekowanej powierzchni i okolic swoich ust, nosa czy oczu – przenikać do organizmu. Nie trzeba wiele, żeby maluch – który ma kontakt z rówieśnikami i ogólnodostępnymi przestrzeniami w przedszkolu czy szkole – złapał np. grypę. Tym bardziej że część dzieci przechodzi chorobę bezobjawowo i w tym czasie zaraża inne – szacuje się, że nawet przez około 10 dni (w przeciwieństwie do dorosłych, którzy zarażają przez pięć dni)7. Sam przebieg choroby u dziecka trudno przewidzieć – jedne dzieci przechodzą zakażenie bezobjawowo, podczas gdy inne w konsekwencji grypy zapadają na zapalenie płuc.
W ubiegłym roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zaobserwował jednak pozytywny trend spadkowy – zachorowalność na grypę w Polsce we wszystkich grupach wiekowych zmniejszyła się o niemal 34% w porównaniu do roku 2019. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. na grypę zachorowało 3 164 446 Polaków, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2019 odnotowano 4 790 033 przypadki8. Czy trend spadkowy zachorowań utrzyma się – również wśród najmłodszych, w dużej mierze zależy od nas. Co możemy zrobić?
Alfabet bezpieczeństwa Twojego dziecka
Jedną z najbardziej efektywnych metod zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusów – i koronawirusa, i wirusa grypy – są szczepienia. Szczepienia przeciwko grypie powinny być powtarzane co sezon ze względu na pojawianie się nowych wariantów wirusa. Jak wskazują specjaliści Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienia dzieci w 84% przyczyniają się do redukcji pojawiania się objawów grypopodobnych, a pośrednio chronią również członków innych grup wiekowych9. Jeśli z kolei mowa o koronawirusie, to skuteczność szczepionki w grupach wiekowych 12–15 lat oraz co najmniej 16 lat jest bardzo wysoka i po sześciu miesiącach od zaszczepienia sięga nawet 97%10. Im więcej osób jest zaszczepionych, tym bezpieczniejsi są ci, którzy z różnych powodów nie mogą przyjąć szczepionki – w tym dzieci w wieki 3–11 lat.
Poza szczepieniami nie powinniśmy zapominać o innych metodach prewencyjnych. Jak wskazują epidemiolodzy, w ubiegłym roku do zmniejszenia zachorowalności na grypę i inne choroby zakaźne przyczyniły się właśnie zachowywanie dystansu społecznego i stosowanie zasad higieny – mycie rąk oraz ich dezynfekcja. To te sposoby sprawiają, że drogi przenoszenia patogenów chorobotwórczych z jednej osoby na inną zostają przerwane. Mamy też przykład Izraela, w którym po zaszczepieniu znacznej części społeczeństwa w mniejszym stopniu egzekwowano przestrzeganie zasad sanitarnych. Liczba zachorowań zaczęła wówczas wzrastać lawinowo i wybuchały ogniska zakażeń, w tym jedno w szkole, w której uczeń mający wcześniej kontakt z osobą chorą na COVID-19 zaraził następnie 20 innych dzieci.
W prosty sposób wytłumaczmy naszemu dziecku, jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny w kontekście rozprzestrzeniania się zarazków, które mogą powodować choroby. Zasłanianie wewnętrzną stroną łokcia okolic ust i nosa podczas kichania, unikanie dotykania dłońmi okolic ust, nosa i oczu oraz mycie rąk i ich dezynfekcja to podstawowe metody zapobiegania chorobom zakaźnym.
Usunięcie przejściowej mikroflory z dłoni przy użyciu mydła to najprostszy sposób zadbania o zdrowie, jeśli dziecko ma dostęp do bieżącej wody. Przed jedzeniem, po zabawie czy po skorzystaniu z toalety – to tylko kilka przykładowych sytuacji, w których nasze pociechy powinny sięgnąć po mydło. W przypadku maluchów, które nie są w stanie nieco dłużej skupić się na wykonywanej czynności, sprawdza się mydło w piance, łatwiejsze w zastosowaniu niż tradycyjne mydło w kostce lub płynie i o przyjemnej konsystencji. Piankę spłukuje się z dłoni o wiele łatwiej niż innego rodzaju mydła, dzięki czemu proces mycia rąk trwa krócej. Warto pokazać dziecku, w jaki sposób myć ręce, żeby usunąć z nich niebezpieczne zarazki.
Kiedy dziecko nie ma możliwości umycia rąk, np. przed jedzeniem na świeżym powietrzu czy w drodze do szkoły komunikacją miejską, powinniśmy je zaopatrzyć w skuteczny i bezpieczny środek do dezynfekcji i wytłumaczyć, w jaki sposób go używać (dozować bezpośrednio na dłonie, żeby nie dostał się do oczu) i jak rozprowadzać (nie omijać przestrzeni między palcami oraz kciuka). W przypadku dzieci poza sprayami sprawdzają się chusteczki do dezynfekcji, łatwiejsze w użyciu. Kluczowy jest przy tym dobór produktów wysokiej jakości, które będą nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla skóry dzieci. Wybór dobrego środka ułatwi kilka prostych wskazówek, które znajdują się na opakowaniach preparatów odkażających. Warto zwrócić uwagę na to, żeby na etykiecie wybranego produktu do dezynfekcji były: numer pozwolenia na obrót wydany przez Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych, skład, informacja na jakie mikroorganizmy działa środek oraz instrukcja użycia – czyli informacja jaką ilość płynu i w jakim czasie należy użyć, żeby skutecznie zdezynfekować ręce, np. 6 ml płynu wcierać przez 30 sekund.
Jakich produktów się wystrzegać? Jeśli na opakowaniu widzimy słowo „antybakteryjny”, to powinna się nam zapalić czerwona lampka. Takie środki to zazwyczaj kosmetyki, które nie zostały przebadane pod kątem skuteczności i nie wykazują działania wirusobójczego. Nie posiadają też udowodnionego ani czasu, ani ilości produktu niezbędnych do dezaktywacji patogenów wywołujących choroby. Inna wskazówka to mocno alkoholowy zapach – poza tym że zniechęca najmłodszych, świadczy również o niedopracowanym składzie produktu, przez co może on negatywnie wpływać na skórę dziecka. Tymczasem preparaty do dezynfekcji w standardzie medycznym są wytwarzane z wysokiej jakości alkoholu. Przechodzą też testy dermatologiczne – stąd wiemy, że są bezpieczne dla skóry i nie powodują alergii, podrażnień skóry i wysuszeń naskórka dzięki zawartości w składzie substancji pielęgnujących.
Więcej informacji na temat profilaktyki zakażeń znajdziesz na stronie www.medisept.pl
2Liczba wykonanych szczepień wg wieku za: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19?fbclid=IwAR1c2L7rc0o3UANr9rr2NEIqEn6CpXdghbAzZvjIPVJaq2RAK9dTymlaMi0 (dostęp: 6.09.2021).
3Na podstawie: GUS, Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2019/2020, Warszawa-Gdańsk 2020, s. 25.
4E. Zawłocka, J. Chwiećko, T. Jackowska, Zachorowania na grypę u dzieci do 2. roku życia, „Nowa Pediatria” 2016, 3, s. 106, http://www.nowapediatria.pl/wp-content/uploads/2016/10/np_2016_105-112.pdf (dostęp: 6.09.2021).
5https://www.who.int/teams/health-product-policy-and-standards/standards-and-specifications/vaccines-quality/influenza (dostęp: 6.09.2021).
6https://www.mp.pl/pacjent/grypa/wiadomosci/246058,az-45-proc-zachorowan-na-grype-przypada-na-dzieci-ponizej-14-roku-zycia (dostęp: 6.09.2021).
7https://opzg.pl/wp-content/uploads/2021/05/GRYPA_Lekarz_ulotka_02016_final.pdf (dostęp: 6.09.2021).
8Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH, Zachorowania na wybrane choroby zakaźne w Polsce od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. oraz w porównywalnym okresie 2019 r., http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_12B.pdf (dostęp: 26.08.2021).
9https://opzg.pl/wp-content/uploads/2021/05/GRYPA_Lekarz_ulotka_02016_final.pdf (dostęp: 6.09.2021).
10https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C88786%2Cdr-grzesiowski-97-proc-skutecznosci-szczepionki-pfizera-u-osob-w-wieku-12–15 (dostęp: 6.09.2021).