Zapewne większość z Państwa słyszała określenie parwowiroza, zwłaszcza w kontekście naszych zwierząt domowych. Czy wiemy jednak co to jest parwowiroza i dlaczego parwowirus B19 jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży? Spieszymy z wyjaśnieniem, bo ważne jest aby odróżnić patogeny niebezpieczne dla naszych zwierząt oraz dla ludzi.
Parwowiroza – groźna choroba zwierząt
Parwowiroza to choroba o wysokim stopniu zakaźności wywołana przez wirusy z rodziny parwowirusów. Atakuje głównie szczenięta do 6‑go miesiąca życia, bądź niezaszczepione psy dorosłe. W przypadku szczeniąt, jeśli nie podjęte zostanie leczenie, choroba ta może doprowadzić do śmierci naszego ukochanego zwierzęcia, bądź drastycznego wyniszczenia organizmu. Parwowirus zwierzęcy atakuje głównie ich układ pokarmowy – jelita, stąd tak ciężki i szybki przebieg choroby u młodych zwierząt.
Jak zapobiec zakażeniu Twojego pupila parwowirozą ?
Twój podopieczny może zarazić się parwowirozą nie tylko wąchając lub liżąc odchody chorego dorosłego osobnika, czy pijąc zakażoną wirusem wodę z kałuży w czasie spaceru, ale również liżąc ręce, którymi głaskaliście chorego psa. Dlatego tak ważne jest utrzymanie higieny, gdy cieszysz się w twoim domu obecnością szczeniaka.
Po pierwsze – jeśli masz w domu młodego pieska, zwróć uwagę na to, by w pierwszych miesiącach swojego życia nie miał kontaktu z innymi, dorosłymi zwierzętami.
Po drugie – dbaj o higienę i czystość w otoczeniu twojego małego pupila – stosując np. MEDISEPT Spray do dezynfekcji powierzchni 500ml Neutral — Dezynfekcja.pl. Ważne jest również, abyś powracając do domu, po kontakcie z innymi zwierzętami, dokładnie umyć ręce oraz zdezynfekować je np. MEDISEPT Żel do dezynfekcji rąk 100ml Papaya — Dezynfekcja.pl
Po trzecie – najskuteczniejszym sposobem ograniczenia wpływu parwowirusa na naszego szczeniaka jest szczepionka. Dlatego każdy kto dba o swojego pupila powinien zaszczepić go zgodnie z zaleceniami weterynarza.
Podkreślić należy, że szczepionka przeciw parwowirozie zwierzęcej nie gwarantuje całkowitej ochrony przed zachorowaniem, za to minimalizuje ryzyko ciężkiego przebiegu choroby u młodych zwierząt.
Czy parwowirus B19 wywołuje parwowirozę u ludzi?
Parwowiroza u ludzi to określenie jedynie potoczne, nie występujące w nomenklaturze medycznej. Wirusy wywołujące zakażenie jelit oraz układu pokarmowego u psów są zazwyczaj obojętne dla człowieka. Wirusem niebezpiecznym dla człowieka jest parwowirus B19, który nie występuje u zwierząt.
Źródłem zakażenia parwowirusem B19 są nie zwierzęta, a człowiek, bo to człowiek jest jego rezerwuarem. Zakażenie następuje drogą kropelkową. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wywołuje m.in. rumień zakaźny, którego widocznym objawem staje się wysypka na policzkach u małych dzieci określana jako „zespół spoliczkowanego dziecka”. Innym objawem rumienia jest występująca u starszych dzieci wysypka, która pojawia się na stopach i dłoniach – stąd określenie „zespół rękawiczek i skarpetek”.
Zakażenie parwowirusem B19 jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, ponieważ wirus ten transferowany jest przez łożysko do płodu. Podkreślić jednak należy, że zachorowanie kobiety ciężarnej niekoniecznie musi mieć wpływ na płód, wymaga jednak w momencie wykrycia wirusa stałego monitorowania nienarodzonego jeszcze dziecka. W skrajnym przypadku wdraża się m.in. wewnątrzmaciczną transfuzję krwi ograniczającą ryzyko ciężkich powikłań płodu.
Zapobiegaj !
Parwowirus B19 wywołujący wiele chorób u człowieka oraz inne patogeny z grupy parwowirusów występujące u zwierząt (głównie z objawami jelitowymi) charakteryzują się wysoką odpornością na niesprzyjające warunki środowiskowe. Pozostawione zatem w otoczeniu mogą zakażać przez wiele miesięcy. Dlatego wszystkim, ale szczególnie kobietom w ciąży zaleca się utrzymywanie wysokiej higieny pomieszczeń, w których przebywają oraz dbałość o higienę rąk. Zadbajmy o odpowiednią dezynfekcję rąk i powierzchni preparatami profesjonalnymi, posiadającymi pełne spektrum wirusobójcze, które ograniczy możliwość zakażenia odpornymi parwowirusami, np. MEDISEPT Spray do dezynfekcji rąk 50ml — Dezynfekcja.pl oraz MEDISEPT Spray do dezynfekcji powierzchni 100ml Neutral — Dezynfekcja.pl. Kobietom w ciąży przebywającym często w miejscach publicznych: przychodniach, szpitalach i innych miejscach zaleca się założenie maseczki.
Te proste działania wspierać będą nasze zdrowie oraz ograniczą ryzyka związane z zakażeniem nie tylko parwowirusem B19, ale również innymi patogenami.